Budownictwo i architektura : Melaku Center / xvstudio

Nasz przyjaciel Xavier Vilalta z barcelońskiego xvstudio przysłał nam swój nowy projekt: Centrum Melaku.
Centrum Melaku będzie nowym ośrodkiem nauki, pracy i projekcji dla mieszkańców Mekele, stolicy Tigraj, regionu północnej Etiopii.
Centrum Melaku będzie referencyjnym modelem zrównoważonego rozwoju w Afryce, od projektu budynków po sam program.
Cały projekt będzie ekosystemem wiedzy, rozwoju i zasobów naturalnych.
Wspólnym parametrem w tradycyjnej afrykańskiej architekturze jest zastosowanie skali fraktalnej: małe części konstrukcji wydają się być podobne do większych, na przykład okrągłe wsie są wykonane z okrągłych domów.
Więcej opisów i zdjęć po przerwie.
Geometria planu głównego projektu jest oparta na fraktalnej sześciokątnej siatce, która zawiera różne rozmiary sal lekcyjnych i usług.
Zajęcia organizowane są w małych grupach po trzy lub cztery sztuki, które mają kształt kwiatu.
Zrozumienie klimatu i architektury wernakularnej w Etiopii, zewnętrzne przestrzenie stają się korytarzami szkoły.
Wszystkie pomieszczenia do nauki mają naturalną wentylację z obu stron, a ganek, aby uzyskać do nich dostęp, trzyma panele słoneczne, które zapewnią szkołę elektryczną.
Krajobraz centrum będzie integrował lokalne gatunki, a uczniowie centrum będą badaczami i ogrodnikami dla przestrzeni pośrednich.
Wszystkie budynki projektu posiadają sieć paneli fotowoltaicznych, które będą stanowić centrum elektryczności.
Część wyprodukowanej energii zostanie wysłana do miasta.
Cała woda z deszczu będzie zbierana w naturalnych kolektorach i będzie wykorzystywana do drenażu ogrodu i usług.
[przypisy: podłączenie licznika energii, grunty wysadzinowe, klimatyzator do samodzielnego montażu ]

Powiązane tematy z artykułem: grunty wysadzinowe klimatyzator do samodzielnego montażu podłączenie licznika energii